Właściwości zdrowotne konopi
Konopie mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, czyli na nasze ciało i umysł. Witaminy, minerały i składniki odżywcze w nasionach konopi, mogą zapewnić ogromne korzyści zdrowotne. Dla przykładu, weźmy pod uwagę olej konopny. Sam olej jest bogaty w witaminę E, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Ma działanie oksydacyjne, dzięki temu redukuje wolne rodniki, a więc wolniej się starzejemy.
Zmniejszone ryzyko chorób serca – pozytywne właściwości nasion z konopi, olejków konopnych Jak wiemy, dostarczanie odpowiedniej ilości zdrowych tłuszczów w diecie jest ważne dla utrzymania całego układu sercowo-naczyniowego. Nasiona konopi są szczególnie bogate w te zdrowe tłuszcze, w tym kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Oba kwasy tłuszczowe są nam znane z poprawy kondycji serca, ponieważ obniżają poziom cholesterolu, ciśnienia krwi i trójglicerydów. Dodanie zwykłego oleju konopnego do diety może zmniejszyć częściowo ryzyko problemów z pracą układu sercowego w przyszłości.
Olej konopny a Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS)
Olej z konopi jest także bogaty w kwas gamma-linolenowy (GLA), który pomaga zmniejszyć napięcie przedmiesiączkowe. Kwas GLA również zmniejsza wpływ hormonu prolaktyny na organizm. Często prolaktyna jest identyfikowana jako główna przyczyna negatywnych objawów PMS, tj. tkliwości piersi, drażliwości, depresji. Z kolei, olej konopny może być pomocny dla złagodzenia tych nieprzyjemnych objawów.
Olej konopny a problem z egzemą, trądzikiem
Teoretycznie przyjmuje się, iż obecne kwasy tłuszczowe w pozyskanym wcześniej oleju z nasion konopi, tj. omega-3 i omega-6, mogą pomóc w złagodzeniu objawów egzemy i innych problemów skórnych. Wystarczy, aby pamiętać o dodawaniu oleju konopnego do żywności, w ramach codziennej diety. Podejrzewa się, że olej z nasion konopi pomaga wyregulować wartość lipidów we krwi ( cholesterol całkowity, LDL, HDL, tri glicerydy ), zmniejszając suchość i swędzenie skóry. Warto zaznaczyć, iż są to jedynie przypuszczenia, ponieważ brakuje wiarygodnych badań, aby potwierdzić czy zastąpienie oleju z nasion konopi, innymi rodzajami oleju w diecie, może być niegroźnym i prostym sposobem na zmniejszenie podrażnień skóry.
Nasiona konopi jako zdrowe źródło białka pochodzenia roślinnego w codziennej diecie
Białko ma kluczowe znaczenie dla tkanki mięśniowej i dobrej pracy narządów organizmu. Nasiona konopi są jednym z niewielu produktów pochodzenia roślinnego, które stanowią „kompletne białko”, gdyż posiadają wszystkie 9 niezbędnych aminokwasów, a są one niezbędne dla funkcjonowania naszego organizmu. Warto tutaj nadmienić, iż stosunkowo większa grupa białek roślinnych innego pochodzenia niż konopie jest niekompletnych, ponieważ nie zawierają wszystkich aminokwasów. Nasiona z konopi to szybszy i łatwy sposób na uzyskanie większej ilości białka, którego nasz organizm potrzebuje.
Kaloryczność nasion z konopi. Konopie w diecie. O czym należy pamiętać?
Nasiona konopi nie są traktowane jako niskokaloryczny dodatek do diety. Przyjmijmy, iż pojedyncza porcja nasion z konopi to 3 łyżki stołowe. Pojedyncza porcja z 3 łyżek nasion konopi zawiera 166 kalorii. Ważne jest, aby zwracać uwagę na spożycie odpowiedniej ilości kalorii w celu zróżnicowania naszej diety. Ograniczenie się w diecie do jednej lub dwóch porcji nasion konopnych dziennie, w zupełności wystarczy i może pomóc w uzyskaniu zdrowotnych korzyści płynących z nasion.
Skomentuj