Obecnie wzrasta ilość produktów spożywczych, która jest produkowana przynajmniej częściowo z mąki konopnej. W Internecie możemy znaleźć wiele przepisów kulinarnych na wykorzystanie mąki konopnej przy pieczeniu np. chleba lub ciasteczek konopnych. Dzieje się tak, ponieważ mąka konopna jest bogata we wszelkie składniki odżywcze. Mąka z konopi jest produkowana z nasion konopi siewnych, a nasiona konopi stanowią kompletne białko, zawierają wszystkie 9 niezbędnych aminokwasów, których nasz organizm potrzebuje do funkcjonowania. Mąkę z konopi produkuje się ze zmielonych składników, tj. produktów ubocznych, które występują w procesie, gdy tłoczymy nasiona z konopi. Należy pamiętać, iż mąka konopna jest bezglutenowa, czyli nie posiada glutenu oraz zawiera bardzo dużo białka.
Mąka konopna może być stosowana w małych lub dużych proporcjach jako dodatek lub składnik do przepisu albo po prostu jako zamiennik mąki, w zależności od tego, do czego chcemy ją wykorzystać.
Jeśli masz wątpliwości i zastanawiasz się, jak wykorzystać mąkę konopną na co dzień, w tym artykule znajdziesz przykłady najlepszych zastosowań dla mąki konopnej, dowiesz się o zaletach używania mąki z konopi w kuchni.
Korzyści (zalety) stosowania mąki konopnej w żywności
- Wysoka zawartość białka
- Bogata w niezbędne minerały i składniki odżywcze – żelazo, błonnik, cynk, magnez
- Produkt naturalny wegański i bezglutenowy
- Przyjazny dla alergików
- Neutralny smak
- Odpowiedni stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych w stosunku 3:1 Omega 6 do Omega 3
Mąkę konopną możesz śmiało również zmieszać ze skrobią ziemniaczaną lub skrobią ryżową.
Zastosowanie dla mąki z konopi siewnych w produkcji żywności
Mąkę konopną można praktycznie już dodać do wszystkiego, do każdego rodzaju wypiekanej żywności. W przypadku niektórych przepisów kulinarnych, w 100% można zamienić mąkę pszenną na mąkę konopną bez wpływu na walory smakowe, wypiek produktu. Lecz do części przepisów, zastosujemy mąkę konopną w proporcji 3:1.
Ogólnie zaleca się zastąpienie ok. 30-50% mąki uniwersalnej, mąką konopną w oryginalnej recepturze przepisów dla wyrobów piekarniczych. Co do zasady wyższy procent mąki konopnej można użyć do tradycyjnych muffinów i ciasteczek, podczas gdy do przepisów na chleb sprawdzi się niższy % dodatku mąki konopnej. Dodając mąkę konopną do przepisu, wzbogacimy produkt o niezbędne aminokwasy.
Przykłady gdzie zastosujemy mąkę konopną w domowych wypiekach:
– ciasteczka
– babeczki
– chleb
– naleśniki
– ciasto na pizzę
Ale również możemy dodać np. szczyptę mąki konopnej do smoothie (uzyskamy wtedy smoothie z „kompletnym białkiem konopi”, czyli niezbędnymi aminokwasami).
Bardzo cenne i trafne wskazówki. Dziękuję!