Konopie siewne – czym są? Opis rośliny i uprawa konopi w Polsce

Konopie siewne, czyli z łaciny Cannabis sativa L var. sativa, inaczej zwane konopiami włóknistymi lub przemysłowymi, są roślinami zielonymi składającymi się z łodygi, liści, kwiatów i owoców.

Rośliny osiągają średnio od 1,5 m, do 2,5 m wzrostu. Kształt liści konopi jest charakterystyczny, nieporównywalny do innych roślin ( przypominają rozwidlającą się palmę ), choć zdarzają się wyjątki. Liście długie, dorastające do 10 cm i do 2 cm szerokie, delikatnie włochate, o zaostrzonym końcu.

Wspomnieć należy również o kwiatach konopi włóknistych. U konopi występują zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie. Konopie siewne możemy podzielić, m.in. na jednopienne oraz dwupienne.

Formy jedno i dwupienne konopi siewnych

Forma dwupienna konopi, charakteryzuje się posiadaniem kwiatów męskich na jednej roślinie, a osobno kwiatów żeńskich na drugiej.

Forma jednopienna konopi wykształca natomiast osobniki o męskich i osobno żeńskich narządach rozrodczych na jednej roślinie. Kwiaty żeńskie konopi siewnych są tutaj z kolei o wiele bardziej pożądane, gdyż to głównie z nich pozyskujemy drogocenną substancję, tzw. kannabidiol, czyli CBD, który stosujemy w olejkach do spożycia, kremach, itd., a z kolei ma ona wpływ pozytywny na nasze zdrowie, samopoczucie.

Wyróżniamy również kombinację osobników o męskich i żeńskich narządach, zlokalizowanych na jednym „kwiecie”, czyli tzw. hermafrodytę. Mówimy wtedy o obupłciowości kwiatu konopi. A więc formy jednopienne konopi, niekoniecznie muszą być hermafrodytami.

Bardzo ładnie nam to ilustruje poniższy rysunek.

Były kwiaty, to teraz krótko o owocach konopi siewnych. Owoce  konopi, to tak naprawdę ich  nasiona o kształcie małych drobnych kulek, podobnych do groszku, nasion soczewicy. Z nasion pozyskujemy olej konopny. W wielkim skrócie, nasiona powstają, gdy rośliny konopi męskich zapylą konopie żeńskie.

Uprawa konopi siewnych w Polsce

Pierwsze prace związane z hodowlą konopi siewnych miały miejsce w 1946r. Panował wtedy trend na konopie dwupienne. 10 lat później kontynuowano prace hodowlane roślin, w celu pozyskania polskich odmian konopi  jednopiennych włóknistych. Aktualnie w rejestrze „Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych” wyróżnimy aż 11 odmian konopi siewnych, które legalnie możemy uprawiać na polskich gruntach, oczywiście po uprzednim zezwoleniu na uprawę konopi. Są to odmiany: Beniko, Białobrzeskie, Glyana, Henola, Matrix, Mietko, Rajan, Sofia, Tygra, Wielkopolskie, Wojko. Za najstarszą odmianę polską konopi zarejestrowaną, uznaje się odmianę konopi „Białobrzeskie” – wprowadzenie do rejestru COBORU z dn. 31.12.1967 r. Natomiast jako najnowsze, odmiany Matrix, Mietko, Sofia – wpisany do rejestru w dn. 10.03.2020r.

Konopie na ziemiach uprawnych w Polsce uprawiało się już na ponad 3500 hektarach w 2020r. i cały czas odnotowuje się coraz większe zainteresowanie uprawą konopi włóknistych pod przemysł spożywczy, farmaceutyczny, odzieżowy, budowlany.